Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Όλα τα παιχνίδια της Α1

Όλα τα παιχνίδια της Α1

0
anagennisi_aodikaiou3

Πραγματοποιήθηκε σήμερα (Σάββατο) ο κύριος όγκος των αγώνων της Α1 Κατηγορίας Δωδεκανήσου. Δείτε τι έγινε σε όλες τις αναμετρήσεις:

Αστέρας Παστίδας – ΑΕ Κως
Σημαντικό «διπλό» πέτυχε μέσα στην Παστίδα η ΑΕ Κως καθώς επικράτησε με 2 – 1 και ατενίζει με ακόμα μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον της στο πρωτάθλημα. Το φιλμ του αγώνα:
30′ Σέντρα του Αγγελόπουλου από δεξιά η κεφαλιά του Πη, πέρασε λίγο έξω απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι του Κυζαλά.
45′ Σουτ του Σταματίου, απέκρουσε με δυσκολία σε κόρνερ ο Κυζαλάς.
Ενός λεπτού σιγή κρατήθηκε πριν την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου λόγω του χαμού του παλαιού παράγοντα της ομάδας του Φοίβου,Γιώργου Καντιμοίρη.
48′ Τετ-α-τετ με τον Κυζαλά ο Αγγελόπουλος, απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Αστέρα Παστίδας
56′ Σέντρα του Μαργαρίτη, ο Φυτάς με πλασέ στην κίνηση από κοντά έκανε το 0-1.
61′ Εκτέλεση κόρνερ απ’ τον Αγγελόπουλο ο Γκουγκουλάκης με πλασέ απ’ την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.
68′ Σέντρα του Ζαμάγια, ο Αγγελόπουλος έστρωσε με κεφαλιά στον Σταματίου που με σουτ από πλάγια θέση έκανε το 0-2.
71′ Εκτέλεση κόρνερ από τον Φυτά, ο Σταματίου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι.
74′ Σουτ του Τζαφέρη έξω απ’ την περιοχή στην δεξιά γωνία του Καραμούτα με τον Αστέρα Παστίδας να μειώνει σε 1-2.
Αστέρας Παστίδας: Κυζαλάς, Μενίκος (70′ Σαρλής), Καλάγρης, Χαριτάκης, Κότσος (38′ Αντωναράς), Αγγελόπουλος (59′ Καψαλάκης), Μακρυδημήτρης, Αγγελάκης, Κιλασίν, Τζαφέρης, Ραφτόπουλος.
ΑΕ Κως: Καραμούτας, Δουλγεράκης, Γκουγκουλάκης, Μαριάς (5′ λ.τ Δραμουντανής), Ζαμάγιας, Φορτσέτι, Μαργαρίτης, Φυτάς, Πης (84′ Βακουφτσής), Σταματίου (72′ Ελευθεριάδης), Αγγελόπουλος.

Ηρακλής Λάρδου – Δόξα Ψίνθου
Παίζοντας καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο διάστημα στο οποίο πέτυχε και το μοναδικό της τέρμα, η Δόξα Ψίνθου πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα επικρατώντας του Ηρακλή Λάρδου με 1 – 0. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανεβάσουν στροφές αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν τουλάχιστον την ισοφάριση.
Το πολύτιμο γκολ για τη Δόξα πέτυχε ο Φράγκος στο 28’ με δυνατό σουτ.
Ηρακλής Λάρδου: Καλανδράνης, Παπαιωάννου, Διακοβασιλείου (50’ Μπενούρ), Διακολουκάς, Κακλαμάνος, Καφάλας (81’ Φαρμακαλής), Μουστάκας, Σ. Ευαγγελίδης, Β. Χαρίτος (46’ Ι. Ευαγγελίδης), Πέρος, Μ. Χαρίτος
Δόξα Ψίνθου: Ματακάκης, Πλύγκος (67’ Τσίπα), Βιτσέντζος, Σταμούλης, Αλιάι, Τσούλος, Τσοπάνογλου (64’ Ορφανός), Νικολός, Στάππας, Φράγκος, Καρίκης

Απόλλων Καλυθιών – Διαγόρας Βατίου
Μεγάλη νίκη και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε ο πρωτοπόρος Απόλλων Καλυθιών επί του Διαγόρα Βατίου και παρέμεινε μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας της Α1 κατηγορίας. Η επιτυχία αυτή του Απόλλωνα ήρθε τόσο δύσκολα όσο δείχνει και το τελικό σκορ, αφού οι Βατενοί απέδωσαν πολύ καλό ποδόσφαιρο και κάλλιστα θα μπορούσαν να είχαν φύγει από τις Καλυθιές ακόμη και με τη νίκη.
Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο δεν σημειώθηκαν πολλές αξιόλογες φάσεις μπροστά στα καρέ των δύο ομάδων, το ματς «άνοιξε» στην επανάληψη και οι δύο ομάδες αποζημίωσαν τους θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο με το θέαμα που τους προσέφεραν. Το σκορ «άνοιξε» για τον Διαγόρα Βατίου στο 55’ ο Γιώργος Γιαννακόπουλος με πλασέ μετά από σέντρα στον Παπαδόπουλου, όμως η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε γρήγορα και συγκεκριμένα στο 60ο λεπτό, όταν ο Μαυρομούστακος με εντυπωσιακό γυριστό σουτ ισοφάρισε για τον Απόλλωνα. Ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, καθώς ο 78’ με όμορφο σουτ μετά από κόρνερ του Σεβδαλή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ανασταστά για το 2-1. Οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να έχουν πετύχει κι άλλα τέρματα, αφού δημιούργησαν και έχασαν πλήθος ευκαιριών.
Απόλλων Καλυθιών: Χατζηνικόλας, Κίτσος (90’ Ηλίας), Χατζηγεωργίου, Κατσιδώνης, Τσίπα, Νικολός (75’ Μαννέτας), Αττιτής, Μουτσοντέμι, Σεβδαλής (93’ Γεννημαχλέλης), Μαυρουμούστακος, Παπαδόπουλος
Διαγόρας Βατίου: Αναστασάς, Καμπούρης (88’ Καρπάτσης), Ορτενάι (80’ Αρφαράς), Γ. Γιαννακόπουλος, Ζωάννου, Λαμπριανός, Καρπαθάκης, Μικιού, Ρόδίτης, Π. Γιαννακόπουλος, Παπαδόπουλος

Ευαγόρας – ΑΕΡΑ
Παίζοντας καλύτερα στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, ο ΑΕΡΑ επικράτησε με 1 – 0 του Ευαγόρας στους Αγίους Αποστόλους και παρέμεινε έτσι ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα. Το μοναδικό γκολ για τους «κόκκινους» σημείωσε ο Διακάκης στο 87’ με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Δύο λεπτά νωρίτερα είχε αποβληθεί ο Αμοιρόπουλος με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Ευαγόρας: Δημητρίου, Τσιώνης, Κώστας (70’ Ζωάννου), Αντωνούρης, Αμοιρόπουλος, Μπιζάντης (65’ Οχτάρας), Παναγιώτου, Αγγελόπουλος, Χατζηνικόλας, Σκαφίδας, Αλαφάκης
ΑΕΡΑ: Καρπαθάκης, Συμεωνίδης, Γιακουμάκης (46’ Γαργάλης), Νικολής, Καλογήρου, Κατσαρής, Γιώργου, Σαμαράς, Μοσχής, Γιαννακάκης (75’ Διακάκης), Κυριαζής

Ακουσίλαος – Καλυμνιακός
Εντυπωσιακός ήταν ο Ακουσίλαος  στις Φάνες κόντρα στον Καλυμνιακό τον οποίο και συνέτριψε με 6-1. Η ομάδα του Σάσα Γιόνοβιτς «έπιασε» για ακόμη μια φορά πολύ καλή απόδοση, διεύρυνε το αήττητο σερί της και παρέμεινε σε απόσταση τριών βαθμών από την πρώτη θέση της βαθμολογίας.
Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Πίτσης στο 5ο λεπτό, ενώ τα τέρματα του Ακουσίλαου διπλασίασε ο Κορκίδας στο 32’. Στο δεύτερο μέρος ο Ακουσίλαος ανέβασε την πίεση του και πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Νέτσα στο 55’. Ο Πίτσης με το δεύτερο προσωπικό του γκολ «έγραψε» το 4-0 στο 60’, ενώ ο Έλληνας με δυνατό σουτ σημείωσε το 5-0 για την ομάδα του. Ο Καλυμνιακός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 87’ με την απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαγρέ, για να έρθει ο Ευθυμίου στο 90’ και να «γράψει» το τελικό 6-1.
Ακουσίλαος: Σκυλλάς, Κορκίδας, Πομπού (53’ Καλημέρης), Έλληνας, Τριανταφύλλου, Δελαπόρτας (75’ Λαπάκης), Ισκάς, Διακαναστάσης, Νέτσας, Πίτσης (70’ Ευθυμίου), Παπουρδάνος
Καλυμνιακός: Αξιώτης, Κουτούζος (62’ Γλυνάτσης), Κωνσταντινίδης, Κλάψης, Παντελής, Κοτσάνης (40’ Πελέκης), Τριαντάφυλλος, Φράγκος, Τρικοίλης (80’ Βεζυρόπουλος), Βρεττός, Σαγρές

Κλεάνθης – Αναγέννηση Ιάλυσος
Την αγωνιστική της άνοδο επιβεβαίωσε και χθες στο Παραδείσι η Αναγέννηση Ιάλυσος, που νίκησε με 3-1 τον Κλεάνθη σε ένα επεισοδιακό ματς και πλησίασε την κορυφή της βαθμολογίας. Χαρακτηριστικό του αγώνα είναι ο καταλογισμός τριών πέναλτι από τον κ. Κατσιδώνη, από τα οποία τα δύο ήταν εύστοχα.
Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με τις δύο ομάδες να κοιτάνε πρωτίστως την αμυντική τους λειτουργία. Στην επανάληψη το ματς πήρε «φωτιά», αφού στο 53’ ο Αντώνης Γεωργαλλής με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και ενώ προηγουμένως είχε ακυρωθεί γκολ του ίδιου ως οφσάιντ. Στο 58’ ο Καρπαθάκης ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Νικολάου, με τον διαιτητή της συνάντησης να δείχνει το σημείο του πέναλτι και τον Παφιάκη να ευστοχεί για το 0-2. Στο 76’ ο Κρομμύδας ανέτρεψε τον Πάττα μέσα στην περιοχή για να υποδειχθεί νέο πέναλτι υπέρ του Κλεάνθη. Μάλιστα ο Κρομμύδας αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα. Ο Αμπελάς ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος «γράφοντας» το 1-2. Τα πέναλτι δεν τελείωσαν εκεί, καθώς στο 78’ ο Γεωργαλλής ανατράπηκε από τον Τσιροδήμο με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι, αλλά αυτή τη φορά τον Παφιάκη να αστοχεί. Το τελικό 1-3 σημείωσε στο 90’ ο Γεωργαλλής από κοντά.
Κλεάνθης: Τσιροδήμος (78’ Σαββιδάκης), Καρακώστας, Νικολάου, Χατζηθεοδωράκης, Σπάρταλης (65’ Σαρικάς), Γκάιδας, Πάπα, Πάττας, Αμπελάς, Παπακωνσταντίνου, Σάββενας
Αναγέννηση Ιάλυσος: Ζούρδης, Αθηναίος, Μπιγκό, Αξιώτης, Φωτεινής (60’ Αργ. Γεωργαλλής), Πιτσουρδάκης (65’ Χατζημιχαήλ), Κρομμύδας, Παφιάκης, Καρπαθάκης, Α. Γεωργαλλής, Στεργιόπουλος

Περισσότερα για τα παιχνίδια και γενικά την αγωνιστική δραστηριότητα του σαββατοκύριακου στην εφημερίδα ΠΡΟΟΔΟΣ στο φύλλο της Κυριακής 14 Νοεμβρίου 2010